Search Past News Articles

South Australian club golf results - Saturday

 

   ARDROSSAN: Stroke: B Scott 65 B Cock 67. Ball winners R: Farrell 67 M Coleman 68. Wed stableford: G Williams 35 B Scott cb P Williams 37. Ball winners: T Harbutt 39 R Johnson B Davey A Prime 40 S See T Jones 41 B Jarrett 42 C Hatcher 44 G Meredith cb R Farrell J Simmons 45.

   BALAKLAVA: Wed Stableford: M Cheverton 46 A Henstridge 39 D Brice cb D Newton cb M Smith 37 G Gardner cb M Hameister 36 B Goudie cb M Jones cb B Hill 35. Thurs women stableford A: L Michael 30. B: C Taylor 31 J Taylor 29 S Friedrichs 26. C: J Hoskin 37 I Brice 36 H Wilson 30 T Allen 24. 9-hole: J Thompson 13 L Klein 11. Sat 3B Classic: D Cowell R Veitch A Chivell 94 W Lokan P Friedrichs D Friedrichs 92 C Michael S Michael D Michael 89 M Smith D Ackland M Cheverton 88 T Nicholls T Platt D Woodroof cb G Smith E Pitt G Menz 87 J Wilson H Wilson C Taylor 84.

   BARMERA: Stroke A: S Pietrolaj cb T Hanson 70 K Martin N McPhearson 72 J Wright R Formiatti 74. B: P Keane 72 K McGain 74 B Rosenzweig M Stavrou I Girdler 75 M Uhbey D Haswell 76 D Babbage R Chabrel 77.

   BAROSSA VALLEY: Stableford A: D McDonnell 36 R Higgins P Hockings 35. B: A Strawbridge G Wills 38 A Elix 35 G Trevor C Othams B Gardner 34. C: A Wigan 34 S Reynolds J Watson 31 P Graetz 30 B Weedon 29 M Graetz 28. Women: S Lehmann 40 F Hockings 36.

   CLARE: Stableford: P Bryant 40 K Lloyd J Walker 37 K Steele 35. Ball winners: B Starke B Burton 34.

   ECHUNGA: Stableford: N Jordan 35 M Jordan 33 M Voigt R Mills V Smith 32. Ball winners: J Janson 32 R Davidson D Wilson B Kidd 31 J Reuter C Nailer P Downs 30.

   LINKS LADY BAY: Stableford: R McDougall 39 M Carn 37 K Day 36. Women: C Symonds 32 E Cotton C Cotton 29.

   LOXTON: Stableford: D Cregan 40 M Taylor 39 D Unsendorben A Pfelier A Hume A Hux L Cregan 37 C Evans 35. Women: J Patching C Arndt 34.

   MANNUM: Par: G Lindenburg 2 up B Logan 1 up J Packer M Bottroff sq G Hill 1 down C Vigar G Lipp 2 down S Trinder 3 down. Tues stableford: T Miller 39 B Logan 30 J Applebee 29.

   MCCRACKEN: Stableford: J Barry 37. Div 1: L Vivian 37 P Hughes 36. Div 2: J Whitworth T Paterson 31. Women: Stableford/Monthly Medal: V Burton A George 32.

   MOONTA: Stableford A: A Cakley cb S Andrew 38. B: B Drew 41. C: J Gibb 39.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: S Sullivan J Schultz 40 N Pech 35 D Swann N Thompson 32.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: A Kniebeiss 41. A: J Morgan 40 H Gilmore 39. B: M Sappenberghs 37 M Broadley 35. C: R Magor 37 S Fensom 36. Ball winners: J Lipp G Thoman 37 R Cocks G Munt N Huxtable 35 T Vivian T Vivian D Ruggiero J Smith 34. Women: C Hasson 31. Open: C Fensom 31. Tues women stroke: M Edwards 72 P Ward L Pitcher 76 J Murray 77.

   PORT AUGUSTA: Stableford Div 1: P Franklin 36. Div 2: Winner B Munn 38. Women: C Milne 30. Ball winners: P OKeeffe 36 P Walsh B Edwardes S Daw 35 P Scharenberg D OConnor 34 C Jackson A Benbow 33. Wed stableford: C Berry C Jackson B Edwardes 36 M Bosko R Dare J Sharp 34 P Franklin 33.

   PORT PIRIE: Geoff Forrest Memorial Trophy: T Ridge 69. D Turner 63 J Scavarelli 66 L Turner 67 R Rontaunay S Funke P Bigley 68.

   THE STIRLING: Stableford A: J Morro 36 P Summerton 35 J Walsh B Williams 33 M Burford 31. B: J Sanders 38 T Briffa G Seifried W Arnoul 35 I Liddell 34. C: E Encel 40 G Slater 39 D Perry 36 T Owen I O'Riley 35. Women: J Page 29.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: R Tuckey 37 J Gilbert 36 B Huxtable 35 T Zitterbart W Stapleton 34 P Bond 33. B: M Lunniss 36 J Martin 35 P Judd K Barnes R Ellis 34 A Moffett 33. C: S Robertson 37 S Potter D Proud 35 D Hassam M Lim 34 R Hill 33. Women: M Wickstein 33 L Reynolds 32 C Fowler C Rebbeck M John 30 H Doolette 28.

   WAIKERIE: Stableford Div 1: G Strauss 39 R Kemble 36. Div 2: S Zeigler 36 B Lane 34. Div 3: G Richardson 31. Women: G Strauss 29.

   WHYALLA: Par: A: C Burns 2 down cb J Horner 2 down. B: I Chambers 1 up N Johns sq cb. C: B Mackinnon 2 down cb M Worsnop 2 down.

   WIRRINA COVE: Stableford A: L Khabbaz 34 C Pavlov 32 P O'Sullivan cb K Daglish 29. B: L Martin 34 B Pearson 28 B Livingston 26 R Theseira 25. Women: J Jellett 32 B Hill 26 T O'Sullivan 25 G Jones 21.

   YORKETOWN: Stroke: C Hincks 67 P Bajcarz 72 D Bryan 74 C Bryan I Hoile P Woods 75 C Drewer 77 D Huston C Loechel P Barlow 78.

 

 

METROPOLITAN

   API: Stroke: R Kinlock 69 cb. A: R Delbridge 69 S Howie 72 M Howie 74 N Crudden 75 S Roy K Russell 78 D Newman T Vaughan 81. B: R Kinlock 69 B Johnson 75 R Mellors 76 R Skully 79 D Angley 83.

   ASCOT PARK: Stroke North: N Swalling 55 G Day 57 A Lewry 59 T Pope 61 M Pope 65. South: G Dixon 70 G Eichner J Betts 73 G Wharton 74 K Jacobs 75.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: A: D McDonnell 36 R Higgins P Hockings 35. B: A Strawbridge G Wills 38 A Elix 35 G Trevor C Othams B Gardner 34. C: A Wigan 34 S Reynolds J Watson 31 P Graetz 30 B Weedon 29 M Graetz 28. Women: S Lehmann 40 F Hockings 36.

   BELAIR PARK: Stableford: F Tan 42 G Hardman 39 G Dowling 38. Women: M Cudmore 34.

   BLACKWOOD: Stableford A: J Gilleade 37 D Neilson 36 D Lightbody 35 G Brooks S Tuffnell M Hogben 34 J O'Reilly 33 L Broadbent L Elliott N Kyriazopoulos 32. B: D Miels 36 C Philpott S Jeffery C Wallace A Lewis 35 P Cooper A Anaf 34 G Schneider C Brown C Katsaros 33. C: D Nunn S Potiuch 31 D Footner 30 I White G Green 29 A Hamilton 28 M O'Donnell 27 S Tregilgas T Wohling 26 G Behn 25. Women: W Bennett 25 B Buckley 24.

   ECHUNGA: Stableford: N Jordan 35 M Jordan 33 M Voigt R Mills V Smith 32. Ball winners: J Janson 32 R Davidson D Wilson B Kidd 31 J Reuter C Nailer P Downs 30.

   EDWARDSTOWN: Stableford: P Mills C Moyle 35 D Hutchins R Lane 31 P Dabinett A Parkes 30 G Smith 29 D Read 28 C Burton 27 E Fitzpatrick 26.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford/Trophy: D Shriner 41. A: J Mack C Watson P Davidson 35 T Parish 34 I Boots B Polkinghorne P Lockhart M Cappelluti 33 P Cooper 32. B: D Shriner 41 L Seatree R Dredge P Drummond G Hope 36 P Willis M Rees 35 I McDonnell K Heidenreich D Marsland M Kreuzer 34 D Cameron C Beard S Cokkinos 33. C: G Wilson 36 S Vassilopoulos 34 J Wait G Meggison 32 R Armstrong D McDougall 31 G Menzel N Adam M Adcock 30. Women: P Moffatt 33 T McLeod 31 E Fraser 27.

   FULHAM RAMBLERS: Pairs qtr-f: A Dawe M Cornelsen d J Scardigno G Hair 3-2 B South D Williams d P Price A Evans 4-3 G Proud G Hanlin d M Bradley A Ritter 4-2 M Watson M Beerworth d B Chapman G Baynes 2-1.

   GLENELG: Par A: B Cefai J Tanner D Brand M Cirson 1 up M Hall P Jeffery  A Barber sq A Nash P McGrath J McDonald 1 down. B: L Langanis 2 up S Knapp 1 up N Graham S Petherick sq M Walsh 1 down. C: G Mennie 2 up S Marshall D Murphy M Brown M Pope sq J Lambos G Blight 1 down. Women:  Ele Davies 2 up P Lau-Flux C Symons 1 up I Lynch sq.

   GRANGE: Stableford West A: R McInnes 36 M Griffiths 34 M Williamson A Pumpa 34 G Mules P Thomas G Bennett C Cooper 33 E Rillo N Drew 32. B: R Berg M Jacobsen 35 B Smyth E Garofalo D White 34 R Di Mella A Flavel F Lenzi N Papadopoulos 33 C Cordon 32. C: D Wiles M Pedler 34 F Hollis R McLaren 33 B Blanks 32 J Green 31 S Findlay J Steele J Przybylski 30 G Baker 29. East: A: C Martin M Ingham G Masters R Kinnear M Demasi P Reardon S Webb 34 B Weston A MacMillan R Marshall 33. B: G O'Neill 39 T Cibich 37 G Dodd 36 D Petherick A Utting I Prime J Ullinger J Thornhill 35 C Marriott R Baynes 34. C: J Robinson 37 J Ngatia 33 N Fazzari 32 R Crawford 31 M Duerden 30 P Reardon N Maddigan N Tamlin M Coro 29 D Compton 28. West: H Jones 36 C Ouslinis R Hand A Excell 30. White Tee: P Dunn 32.

   HIGHERCOMBE: Stroke A: M Spinks 34 B James 33 T Chapman 32. B: C McMechan 37 N Mathieson B Bondarcev 35. C: T Tallis 40 R McPherson M Mitchell 32. Ball winners: T Crowhurst 33 C Wisniewski G Houghton T Jones B Lathlean 31. Women: B Wilson 32.

   KOOYONGA: Par A: M Colquhoun 4 up G Allison 1 up G Giotis J Eadie J Anderson sq. B: G May J Christensen 1 up C Woollacott M Schulze G Boase sq. C: N Conolan 5 up R Forbes sq P Williams 1 down T Kruys R OShea 2 down. White tees: Q Gower 3 down. Women: D Alexander 2 up E Giotis 1 up.

   LINKS LADY BAY: Stableford: R McDougall 39 M Carn 37 K Day 36. Women: C Symonds 32 E Cotton C Cotton 29.

   MANNUM: Par: G Lindenburg 2 up B Logan 1 up J Packer M Bottroff sq G Hill 1 down C Vigar G Lipp 2 down S Trinder 3 down. Tues stableford: T Miller 39 B Logan 30 J Applebee 29.

   MARION PARK: Stableford A:P Sands A Chowles 39 K Mader 37 B Murray P Dean S Young 36 D Wesley 33 R Biniek 32. B: M Dean 39 S Holt 34 C Haynes D Gilbert 32 M Luczak 30 S Gilbert 28 P Goldberg 26. C: P Manson 35 J Sienkiewicz 33 M Boston 32 L Smart 19.

   MAWSON LAKES: Stableford/Wendy Schmidt Memorial Trophy: L Lawless 39. A: T Richter 36 A Cutting 35 S Yanakopulos 34 K Polkinghorne 34 B Wigley 33 J Leach P Thomson B Strickland 32 A Skachill 32 P Randell 32. B: P Pedersen 38 G Nunn 38 P Erxleben 37 R Harris 35 L Hill 35 B Gibb 33 L De Guia 33 D Somerville 33 T Little 32 K Barton 31. C: L Lawless 39 P Marcuccio 36 S Garner 35 R Sproul 34 T Elkins 34 A Dell 33 G Schmidt 31 J Clark 31 P Lawless 29 B O'Keefe. Women: M Kennedy 32 H Noll 30 P Polkinghorne 29 S Van'toosten 24 J Ryan 23 S Gibb 21.

   MCCRACKEN: Stableford: J Barry 37. Div 1: L Vivian 37 P Hughes 36. Div 2: J Whitworth T Paterson 31. Women: Stableford/Monthly Medal: V Burton A George 32.

   MCLAREN VALE: Aggregate Stableford: R Jolly B Richardson C Burford P Mitchell 135 G Vivian S Butler K Young T Jones 132 L Seebohive P McMahon T Critchely R Kappler 128 V Cooper G Benson A Jarvis G Young 127 G McDonald B Wilson J McMurtrie D Knowles 126. A: G Vivian 27 G Benson 26. B: S Butler 38 R Kappler 37. C: R Jolly B Peart 38.

   MITSUBISHI STAFF: Stableford: P O'Connor 40. A: K Ebdrup 37 T Dougan 37 S Belcher 33 T Bryant 32 F Bolter 30 R Jaekel 29 B Mundy 11. B: P Rowe 37 B Ranger 37 C Peters 36 B Belcher 36 P McKenna 35 K Tolius 35 D Robertson 34 S McKenna 31 H Coleman 25. C: G Hunt 36 M McKenna 34 P Edwards 31 K Rowland 30 G Mann 28.

   MT BARKER-HAHNDORF: Stableford: W Bollard 42. A: A Gluyas 39 R Ferrall 36 O Hocking 35 T Johns H Massey 34 D Heffernan J Pegler C Eichler J Kay 33. B: D Farquhar C Luke 38 A Williams J Preusker P Few 36 G Lord G Cox D White 34 M Stephenson D Waters S Carroll 33. C: C Lumsden 36 G Randle 35 M Vercoe G Carlson 33.

   MT OSMOND: Stableford A: A Cooper M Harrison 35 W Enegl 32 M Rattigan N Separovich P Reed 31. B: B Slimming 37 A Kellock 34 G Feltham T Kuchel 32 S Beaton M Miller 31. C: G Goudie 35 B Andrews 34 B Groves J Chan 33 J Crawford 32. Women: J Wolfensberger 30.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: S Sullivan J Schultz 40 N Pech 35 D Swann N Thompson 32.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: A Kniebeiss 41. A: J Morgan 40 H Gilmore 39. B: M Sappenberghs 37 M Broadley 35. C: R Magor 37 S Fensom 36. Ball winners: J Lipp G Thoman 37 R Cocks G Munt N Huxtable 35 T Vivian T Vivian D Ruggiero J Smith 34. Women: C Hasson 31. Open: C Fensom 31. Tues women stroke: M Edwards 72 P Ward L Pitcher 76 J Murray 77.

   NORTH ADELAIDE: Veterans c-ship/Stroke A: Gr H M Cho 66 H Park C Fawkes J Ballard 70. B: P Mayboroda 68 D Garcia T Guiducci J H Han 69. C: J Lee 67 J Donnarumma 69 M Davies 70 C Seaborn 71. Women: Stableford/Sally Dearman Memorial Trophy: D Cocks 40 C Coleman 39 V Kemp 35 D Decelis 34 S Bywaters H Tanaka 32 K Hann YM Ko M Middleton S Russell 31.

   NORTH HAVEN: Stableford A: A Clarke 37 W McLean 35 J Ginever 34 A Ward 33 B Stevenson 32. B: N Eckmann G Crawford G Chisholm 35 R Burridge M Lynel 34 T Armitage D Conlon B Heffernan 33 Alex Clarke W Maybury 32. C: B Whitehorn 35 N Wallis 34 D Stockers S Hocking 33 D Brenton C Anderson 32.

   NORTH LAKES: Stableford: F Fidransky 37 G Trace 36 cb G Shepherd K Attewell B Stagg 36 C Swain 33 D Marchesi B Mathews N Todd 32.

   OAKS: C'ship: Rd 3: M Burden 69 G Altree 70 D Altree S Mann M Kroschel 72 G Watson 74 L Caporaso H Luna 76 P Gamble 77 B Baldin D Hoffman 78 J Sanders 79 E Weaver F Spadavecchia 80 and F Saponari 81.

   PENFIELD: 4B: R Couzner D Moir cb R Twitchen N Hotson 47 W Greenwood J Smithson 46 J Smith D Williams, R Clayburn R Setterfield 45 C Sims G Eitzen, S Williams I Clarke, T Reynolds H Hodgson, M Mielke G Alderman, P Dunn R Jezierski 43.

   REGENCY PARK: Stroke/Trophy: C Taylor 68. A: A Turnbull J Hargreaves 74 M LeDan L Ryan 77 P Paynter 78 C Kalivas 79. B: C Taylor 68 A Henry 72 P Gibbens A Hutcheon 73 R Martin K Taylor A Mahoney 74. C: R Sieben G Baker 74 W Shermerwich 75 R Hamilton 76. D: P Dodd R Cochrane C Driessen F Wechslinger 75 R Driessen 77.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford: T Smith 44 N Binns I Conrad 39 N Lowrie J Woods 38 L Stewart S Newman T Evans 37 J White M Hogarth P Lyall P Menz 36.

   SA POLICE: At Sandy Creek: Stableford: A Richter 33 A Hume T Moody 30 R Norris 28 S Brewer 27.

   SA REBELS: Stableford: J Jackson 40 L Venturini 39 K Pugh 38 A Baumanis 36 P Haddy 35 A Curtis M Gynell S Mallison 33 B Dixon 32 G Ballintine J Mufford A Sawtell 31.

   SA TAXI: Stroke: J Jackson 67. A: P Haddy D Beesley 72 R Bollard 78. B: J Roberts 68 S Mallison A Baumanis 69 G Hector A Sawtell 71 N Jordan B Miller 72 I Bentley 74 T Altamura 78. C: R Dean 69 W Bollard 70 B Coulter 74 M Jordan 75 G Neindorf 76 L Gasmier 81 T Austin 88.

   SHELL: Matchplay: J Kaftan d F Sampson 2-1. Stableford: G Chilvers 35 M Johnson 30 R Richardson 27 S Greaves 22. Stroke: B Farmer 118 J Gurr 130.

   SOUTHERN CROSS: Stableford/Memorial Trophy: P McCarthy 45. A: S Sleep cb S Papalia 38 T Camporeale 37. B: C Carey cb B Clancey 40 G Amott 37. C: M Carey 43 D Hillard 37 M OKelly 33. Women: E Francavilla 33 K Coombs 29 M Bosch 22. State Council Trophy: F: T Camporeale d E Brzezinski 2-1. P McCarthy Plate: F: E Francavilla d M Bosch 3-2.

   TANUNDA PINES: Stableford: T Ford 39. A: A McArdle 37 D Ryles 36. B: O Davies 35 N Harris 34. C: T Ford 39 M Belle 34. Women: A Evers 29. Ball winners: N Mills L MacKenzie 34 A Coutie L Hattam 33 S Rawlinson D House B Grocott J Blechynden 32.

   THAXTED PARK: Par A: R Liddell 3 up M Jenkins 2 up S Tate J Shapter 1 up J Dunnicliff W Reynolds T Conner sq A Munn T Mcdonnell B Ash A Hunter 1 down. B: C Cullen 5 up G Collins 2 up A Wojcik G Reynolds 1 up S Sampson M Lord B Baker A Johnson J Marsh B Higham N Noble sq. C: J Robshaw 5 up C Roe 3 up S Marsh J Hancock C Smelt 2 up W Collins sq R Thurtell G Purvis O Mcdonnell P Tiede 1 down I Baker 2 down.

   THE STIRLING: Stableford A: J Morro 36 P Summerton 35 J Walsh B Williams 33 M Burford 31. B: J Sanders 38 T Briffa G Seifried W Arnoul 35 I Liddell 34. C: E Encel 40 G Slater 39 D Perry 36 T Owen I O'Riley 35. Women: J Page 29.

   THE VINES OF REYNELLA: Stableford A: B Bosco-White 40 C Peirce B Hopkins 38 M Whitford P Sutcliffe K Briggs 36 T Nobbs 35 C Russell B Dey 34 M Johnston G Coombe 33. B: G Sagrestano 42 C Watson 36 J Sagrestano B Lewandowski C Kearns G Norton 35 J Moorfield D Markwick M Kearns B Whennan 33. C: M Mitchell R O'Grady G Florence 35 J Knott B Watts 34 J Delaney B Shortridge 33 D Porter 32 J Weir G Renfrey D Schomburgk 31.

   VALLEY VIEW: Stroke A: S Owen 53 S Tanton J Sturt 55 W Wilson 56 A Jila D Ahier N Zollo S Breynard 58 R Coulter S Gelichev 60 G Secker 61 D Kohlhagen 62. B: E Barlow 51 L Kneebone 53 D Hantke P Bennett 54 T Garlick 56 A Nemeth 58 J Moore 59 P Cartwright 60 D Hann E Santhanam 61. C: K Whitby 53 T Fitzsimmons 55 J McGrath G Kerr 56 N Amundsen 57 A Gitau 58 R Ahier 59 M Gow 60 M Choi 63.

   VICTOR HARBOR: Stableford: A: R Tuckey 37 J Gilbert 36 B Huxtable 35 T Zitterbart W Stapleton 34 P Bond 33. B: M Lunniss 36 J Martin 35 P Judd K Barnes R Ellis 34 A Moffett 33. C: S Robertson 37 S Potter D Proud 35 D Hassam M Lim 34 R Hill 33. Women: M Wickstein 33 L Reynolds 32 C Fowler C Rebbeck M John 30 H Doolette 28.

   WEST LAKES: Stableford A: I Henderson B Esca M Payne C Grundel K Metcalfe 72. B: A Richardson 37 I Pedler B Langdon 36 R Summerell cb S Redford 34 cb. C: M Colyer cb C Dongey 37 W Burton cb A Kravinskis 35 M Kirchner 34. Ball winners: J Wenham 34 A Hollard cb J Kelly cb I Kerr cb N Addison cb G Huppatz cb W Sutton cb G Dawson 33.

   WILLUNGA: Stableford A: A Doyle 38 D Pateyjohns D Coulter 36 A Baker 35 C Pitcher A Skinner B Layton 34. B: J Brannon 42 G Sullivan 36 F Harding 35 N Fickling J Riggs M Veck 34. C: M McPherson 38 T Breed 37 B Nicholls 36 S Anderson-Ives I Peterson S Layton 35 C Needham 33. Women: J Coulter J Reynolds 31.

   WIRRINA COVE: Stableford A: L Khabbaz 34 C Pavlov 32 P O'Sullivan cb K Daglish 29. B: L Martin 34 B Pearson 28 B Livingston 26 R Theseira 25. Women: J Jellett 32 B Hill 26 T O'Sullivan 25 G Jones 21.

 

 

SOUTH EAST

   BORDERTOWN: Par A: P Johnson cb S Rowett 3 down. B: L Walter T Wei sq.

   KINGSTON SE: Stableford A: B Schaefer cb M Hodak 32. B: C Wright cb A Walters 32. Women: J Thorpe 26.

   MILLICENT: Wed women stroke A: K Bailey 76 L Watson cb S Agnew 79. B: V Williams 76 J McKenzie 79. C: M Baker 72 S Ireland 76. 9-hole: K Sporer 36.

   PENOLA: Stableford A: J Agnew D Murray 37 D Ferguson 35 A Hutchesson 34. B: P Walker 38 A Mathys 37 P Harmer 35 B Williams 34.