Search Past News Articles

South Australian club golf results - Saturday

 

COUNTRY

   ARDROSSAN: Stableford: R Johnson cb P Williams 32. Ball winners: B Wyartt T Jones N Heinicke R Alderman 31 B Dolman cb D Barton 30.

   ARDROSSAN: Stroke A: J Mcdonnell 66. B: J Hicks 62. C: T Jones 63. Ball winners: A Black C Hatcher B Dolman 65 J Zimmermann B Wyatt 67 B Moulds 68.

   BALAKLAVA: Stroke/DR Cook trophy: W Nagle 71. A: W Nagle 71 M Hameister 72 S Michael 75 M Smith 78. B: P Friedrichs cb D Taylor 71 M Cross 74 J Michael 78. C: M Liptrot 79 C Heslop 80 M Cheverton cb G Gardner 83 C Johnson 85. Women: N Taylor cb C Mutton cb M Hayes 74 L Michael 77. Thu Women Stableford: A: C Redpath 34 L Michael 31. B: C Mutton 35 S Friedrichs cb J Taylor 32 N Taylor 28. C: J Johnson 32 H Wilson 31 J Hoskin 30. Wed Stableford: C Dewhirst cb J Michael cb D Yearbury 40 M Jones 39 D Newton M Cheverton 38 B Goudie W Delvendiep 37 R Campbell 36.

   BARMERA: Stableford: R Wurth cb G Denton 39 K Tomkin T Hanson 38 L Wurth B Hastwell 37 I Girdler 36 J Rosbergen J Dawes B Finn D Hicks 35.

   BAROSSA VALLEY: Par A: T Cowgill 67. B: R Thiele 69. C: B Griffiths 69. Ball winners A: D Brook 69 S Kurtz 70 J Mosey 72. B: J Kurtz 71 J Benzie S Golden 74 T Wall 76. C: R Harbord 70 G Reid 71 M Timpano D Bottams 73. Women: B Both 70 S Lehgmann F Hockings 71. Tues: Stroke A: J Hayward 73. B: J Heuzenroeder 69. Ball winners: M Steinborner 71 T Ross 72 M Dunn P Homburg 73.

   CLARE: Stroke: C Klinger 68. A: J Nairn 72. B: A Nitschke 70. C: B Farley 69. Ball winners: L Eldridge 71 K Hayes 72.

   ECHUNGA: Medal A: J Hyland 73. B: R Eibisch 85. C: S Wilson 91. D: R Davidson 97. Stroke A:  B Colman P Coldrey 68 J Hyland J McGleish 71. B: R Eibisch 68 D Bedson 69 D Beames R Mills 70. C: S Wilson 71 J Thomas P Allen 72 D Curtis 73. D: J Goff 64 R Davidson 66 S Grivell 70 R Bodin 73. Ball winners: A: S Nailer G Day 71 D Parrot H Hodgkison 72 B Guy 73 C Smith Z Bilandzic V Smith 74. B: B Kidd 72 S Fensom A Horsfall 73 S Handke C Dawe 74. C: N Jordan 73 P Anderson B Fox K Gerke 74. D: I Oswald A Pouw-Bray 74.

   KENTON VALLEY: Stroke: P Sara 56 D Cass M Jones 59 D Schultz R Shearer 60 J Marsden 61 T Davies J Avery 66 P Whipp 67 R Lohmann 69.

   LINKS LADY BAY: Geoff Merrill Mug: B Whitcher K Thompson 73 R Campbell J Carter 74 G Kean 75 P Green 76. Women: E Cotton 82 C Stobo Wilson 84 Y Stone 86.

   LOXTON: Medal: J Stone K Bukler A Pfeiler P Ailing 69 D Pfeiler 72 G MacInnes 73 B Proud A Hume H Kara-Ali 74. Women: K Nolan 76 J Fogden 80 J Patching S Pannell 82.

   MANNUM: Stroke: T Johnson G Hill 68 R Scriven 69 D Gaskell 72 J Packer S Thompson N Dalton 73. Tue Stableford: B Logan 38 W Banks 36 S Thompson 34 J Applebee 33 T Johnson 31.

   MCCRACKEN: Medal: G Godwin 67. Stroke Div 1: G Leal J Hayes 72. Div 2: A Golding 72 C Price 76. Ball winners: J Barry D Bennett 72 M Rigney M Hendricks A Chiera B Simunsen G Virag 73 J Gillett 74 S Scholefield 75. Women Div 1: L Croft L Calaby 74 cb. Ball winners: J Tucker 77 S Davidson 78 D Strike 79.

   MOONTA: Stableford: H Williams 44. A: A DuToit 41. B: H Van Pelt 43. C: D Beitz 41. Ball winners: B Drew 40 A Prout J Willis J Willis J Threlfall G Bone 39 J Bagshaw C Williams 38 H Wehleit 37.

   MT COMPASS: Stroke A: M Klaveniek 75 D Roser G Whittenbury 76. B: P Chalk 71 M Carr 73 I Jenkins 76. C: S Osmand 74 T Mortimer 79 J D Merritt 81. Women: K Wakelin 73 D Campaign 77.

   MT PLEASANT AND DIST: C'ship A: N Pech 78 T Mitchell 84 S Sullivan 85. B: N Thompson 87 P WIghtman N Wilson 90. C: D Watson 95 K Rohde D McQueen 97. Stableford: P Turvey 37 N Wilson G Nicholls T Mitchell 33 S Sullivan D McQueen 32.

   NORTHERN YORKE PENINSULA VETERANS: Fri stableford: R Arbon 43. A: B Winzor 42 J Diprose 38 C Hunter H Williams 35. B: D Emmerton 41 I Sullivan 38 H Voelker 37. C: R Harris 40 R Griffiths B Brealey 39. 73yrs/o: N Walkley B Drew 37.

   PORT LINCOLN: Stroke A: B Henson 66 R Martin 71. B: D Weatherspoon 68 G Dunning 71. C: D Gardiner 68 R Glendenning 69. Women: A Fraser cb H Darley 35. Ball winners: M Butt P Polkinghorne 72 B Bobridge A Manuel G Delongville 73.

   PORT PIRIE: MGA Trophy A: J Meyers 66 M Malcolm 67 G Norton P Bickley R Kirchner 68 T Ridge 69. B: T Minerds 65 K Stokes J Gonsales 68 J Scavarelli 69 K Bessen 71 L Sampson 73. C: A Rontaunay 62 D Parr 64 R Fowler 65 A Wilson 69 P Harvey W Zilm 73. Hole-in-one: S Funke (14th).

   SOUTH LAKES: Stableford: M Pitkin 70. A: S Capon E Abdilla. B: M Pitkin 70 C Hayward 71. C: B Beasley B Worby 73. D: B Graham 72 M Bird 73. Ball winners: A Fiebig 71 N Talbot L Wormald G Lindner B Carter J Hall A Mills D Raymond B Oliver 72. Womens: L Capon 71. A: L Wilson 74 C Murrell 75. B: H Taylor 74 M Wark 75. C: L Capon 71 M Roberts. Ball winners: C Hayward J Peters 77 J Halls M Benbow W Abdilla 78 E Harvey C Harrison 79.

   TAILEM BEND: Stroke: N Mountstephens 65 F Arthur M Parker 68 G Leighton 69. Wed Women: P Morawski 73 L Jaensch 74 M Curnow 77 D McEntee 78. Tues Stableford: R Morris 39 C Jones 38 R Morawski 37 M Jaensch 35.

   THE STIRLING: Stroke/medal: A: J Morro 72. B: B Williams 78. C: B Dutton 88. A: R Elkson 64 K Shipway D Hollis J Morro 68 A Mchawala 70. B: B Williams A Morrish 64 B Stevens 68 R Starkey E Baka 69. C: B Dutton 67 D Perry 68 P Cattrall 69 J Hayter 70 T McWalter 72. Women: M Eldridge 68 J Page 71 L Thomas 76. Ball winners: N Busch R Russell B Dutton J Hayter M Morro I Liddell.

   VICTOR HARBOR: Stroke/medal: A: K Taylor 70 T Tillson cb P Jenkins cb 71. B: K Barnes 70 A Burnside cb B Tillson 71. C: A Johnson 68 P Stokoe 69 N Woodroofe 71. Ball winners: K Ruge cb L Drummond 71 B Watkins cb M Rice 72 G Jones K Paterson A Tapp J Tucker W Walsh 73. Women Stableford: A: S Bastian 36 B Goldfinch 35. B: D Wood 38 C Johnson 36. Ball winners: M John 33 B Parker cb P Woodward cb E Harrison 32 L Hodgson cb D Pratt cb C McEcahern cb K Walker 31 O Shanko cb 30.

   WAIKERIE: Div 1: D Fechner 35 G Johns 34. Div 2: C Fechner 40 H Vandermeyden 39. Div 3: R Watkins 40. Women: S Schultz 38. Wed: J Sulivan 41 P Haines 39 T Neideck 38. Women/Stroke: P Collins 70 J Pearson 71.

   WHYALLA: A: C McLean cb D Tilly 71. B: R Curnow cb P Hockey 70. C: A Range 71 T Gorman 72. Ball winners: C CLothier cb G Branford cb J Milne 72 P Calica cb L Wyatt cb P CHapman cb G Stanton cb J Markadonatos cb R Thompson cb P Armes cb M Scatena cb K Wade cb B McLean cb T Mitchell cb B McGee G Yates 73. Women: D Inglis 77.

   WIRRINA COVE: Stroke/medal: A: K Daglish 83. B: B Livingston 89. C: R Bennett 97. Women: J Pearson 76. Div 1: G Costello 70 G Wilson cb K Daglish 72 P O'Sullivan 75. Div 2: B Livingston 68 R Bennett 70 R Pearson cb J Millar 72. Women: J Pearson cb D Cook 76 G Jones 79 T O'Sullivan 81.

   YANKALILLA: A: B Simons 63 L Roeger 63 J Long 66. B: G Martin 66 D Madden 68 B Rowrey 69 J Stringer 69. C: Danger 65 G Paterson 65 B Long 66. Pennant: Green 3-1/2 d Gold 0-1/2, Black 3 d Red 1.

   YORKETOWN: Par: T Juergens 2 up C Hincks 1 up M Giles M Harvey R Haylock sq C Loechel 1 down M Haylock 2 down I Hoile D Thom 3 down.

 

 

METRO

   API: Stroke/medal: T Vaughan 67. A: T Vaughan 67 T Parsons 69 P Rackham 71 R Delbridge 72 B Appleby (v) N Crudden 75 K Russell S Roy 76. B: J Freestone P Dedecke 73 A Goss 74 R Mellors B Skully 79 B Pearce 80 G Cook 81.

   ASCOT PARK: Stableford: North: R Hombsch 32 N Swalling 28 D Scheffield 25. South: T Eichner 41 F Zaina T Betts 34 N Shugg 34.

   BAROSSA VALLEY: Par A: T Cowgill 67. B: R Thiele 69. C: B Griffiths 69. Ball winners A: D Brook 69 S Kurtz 70 J Mosey 72. B: J Kurtz 71 J Benzie S Golden 74 T Wall 76. C: R Harbord 70 G Reid 71 M Timpano D Bottams 73. Women: B Both 70 S Lehgmann F Hockings 71. Tues: Stroke A: J Hayward 73. B: J Heuzenroeder 69. Ball winners: M Steinborner 71 T Ross 72 M Dunn P Homburg 73.

   BELAIR PARK: Stroke Div 1: R Winders 66 G Hardman 68. Div 2: P Cain 66 J Hemming 67. Women: S Cain 64.

   BLACKWOOD: Stroke: A: P Risby 68 R Bone P Kearins I Belk 71 J Polkinghorne 72 S Bishop S Reseigh 73 K Garrick A Botha 74. B: D Miels 72 K Woodward P Schapel A Thomas M Dibben J Hill 73 P Wood A Semmens 74 R Koehne C Brown 75. C: J Walsh 67 G Kamm N Brown 69 P Hicks B Lord T Wohling H Colquhoun 71 S Potiuch T Lambert A Kirsch 72. Women: B Bronie C Jane W Pam D Sandy W Kaye B Wendy L Robyn.

   ECHUNGA: Medal A: J Hyland 73. B: R Eibisch 85. C: S Wilson 91. D: R Davidson 97. Stroke A:  B Colman P Coldrey 68 J Hyland J McGleish 71. B: R Eibisch 68 D Bedson 69 D Beames R Mills 70. C: S Wilson 71 J Thomas P Allen 72 D Curtis 73. D: J Goff 64 R Davidson 66 S Grivell 70 R Bodin 73. Ball winners: A: S Nailer G Day 71 D Parrot H Hodgkison 72 B Guy 73 C Smith Z Bilandzic V Smith 74. B: B Kidd 72 S Fensom A Horsfall 73 S Handke C Dawe 74. C: N Jordan 73 P Anderson B Fox K Gerke 74. D: I Oswald A Pouw-Bray 74.

   EDWARDSTOWN: Stableford : C Moyle 40 R Turnbull 37 P Mills 36 D Hutchins 35 G Smith D Read 34 C Burton 33 E Fitzpatrick 31 R Lane 28.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford: B Veltmeyer 42. A: H Fromm 39 C Watson 38 A Guest R Dredge B Goddard 37 J Mack P Lockhart B Manton B Scarman 36 C Potter P Davidson P McDonnell 35. B: G Warburton T Hiern 40 J Beal M Lock G Speirs I McDonnell 39 K Turner 36 K Cornelissen C Prince K Heidenreich K Sheridan 35. C: B Veltmeyer G Meggison 42 G Cooper E Buckland D McDougall 37 B Robinson S Jansen B Dickie M Wight 36 J Wayne G Wilson C Martin 35. Women: P Potter 36 K Haese 32 J Drummond H Jones 31.

   FULHAM RAMBLERS: Stroke: G Langeluddecke 64 G Tapscott L Cailotto 69 J Cuthbertson M Clayton S Rowennfeldt 73 L Price 74 M Bradley 75 R Goodwin 76 G Hanlin 83.

   GLENELG: Stroke A: M Dignan 68 P Appleton 69 J Rawson G Cullen D O'Brien G Rundle 71 M Cirson S Laslett 72. B: N Gehling 69 J Charles C James 72 A Campbell 73 S Petherick 74. C: J Ramage 68 F Vaskas 69 G Bromley 70 B Roberts 73 P Bock D Nyland 76 D Watson 77. Women: S Raggatt 72 R Martin S Crocker E Sutton 76.

   GRANGE: West A: A Pethick 69 R Tiggemann S Willoughby 70 M McDougall 71 I Dunlop L Wells N McKellar 72 J Miller S Cope D Ellis 73. B: K Retallack 67 C Byrne 68 T Mular 69 D Fullgrabe G Carter C Breslin 71 A Francesca G O'Neill C Pearce 72 P Langham 73. C: B Worley 67 G Allen 70 D Evans R Di Ciocco 71 L Arnold R Crawford B Henderson 72 R Bowden T Tucker 74 A Zeltins 75. East A: J Na 68 D Wirth J Nycz 70 D Pedlar 71 I Limb R McInnes 72 K Meyer 73 D Teal A Primavera D Schirripa 74. B: G Bennett 68 J Foo J Forbes 72 H Bradford D Murray R Musolino A Bucon 73 W Davis K Cooper R Onley 75. C: G Chua 69 P Whetstone D Davies 70 F Gelormini 71 M Tonkin 72 W Jones H Tan 73 S Weinmann A Zervas 75 G Edwards 76. Women East: L Veness N Rantanen 71 L Manuel 72 M Nakone 73 N Hill 74. White Tee: D Smylie 75 B Martin 79.

   HIGHERCOMBE: Stroke: A: G Walsmsley R Gilmour 67 C Wisniewski 68. B: R Wain 63 N Vodopianoff T Crowhurst 70. C: E Schubert 74 B Parham D Gregory 75. Ball winners: J Sisson B James R Bertram T Langridge 70 S Perry D Collins S Gillies 71 B Stevens M Spinks K Ashworth D Reich P Weckert R Pearson N Schmidt 72. Women: J Deacon 77.

   KENTON VALLEY: Stroke: P Sara 56 D Cass M Jones 59 D Schultz R Shearer 60 J Marsden 61 T Davies J Avery 66 P Whipp 67 R Lohmann 69.

   KOOYONGA: Stroke/Bonython Medal: B Lindner 72 H Simpson P Marshall 73. Stroke A: D Martin 71 P Robinson B Lindner M Taylor G Brennan 72. B: L Holmes 71 J Wade 72 R Young H Simpson 73 G Roach 74. C: G Green 73 J Combe 74 K Wang 75 N Conolan 77 B Blunden 78. Stableford: L Ferris 30. Women: A Brown 74.

   LINKS LADY BAY: Geoff Merrill Mug: B Whitcher K Thompson 73 R Campbell J Carter 74 G Kean 75 P Green 76. Women: E Cotton 82 C Stobo Wilson 84 Y Stone 86.

   MANNUM: Stroke: T Johnson G Hill 68 R Scriven 69 D Gaskell 72 J Packer S Thompson N Dalton 73. Tue Stableford: B Logan 38 W Banks 36 S Thompson 34 J Applebee 33 T Johnson 31.

   MARION PARK: Stroke Medal: A: R Biniek 69 S Young 71 P Sands P Dean 72 A Chowles 73 G Dean 74 J Young 79 M Dean 84. B: K Mader 65 R Gilbert 67 B Murray 68 A Baumanis 71 P Goldberg 73 L Trouptisidis 74 M Luczak 76 R Dean C Haynes 77. C: M Verstappen 64 I Bristow 68 J Sienkiewicz 76 P Masnon 82 M Gahan 92 L Smart 110.

   MAWSON LAKES: Stroke/Medal: H Musa 65. A: B Strickland R Wauchope 70 J Weatherstone D Garrick 71 P Tomson B Fowle 72 A Cutting T Richter 73 D Wuttke 74 G Matthews 75. B: T Little L Hill 67 R Martin L Deguia 68 B Kyte 69 D Hurley 71 G Nunn D Somerville 72 A Ryder P Randell 73. C: H Musa 65 R Sproul 66 R Hooper M Neugent A Yule R Williams H Noll 68 P Marcuccio G Schmidt 69 H Clark 70. Women: S Gibb 74 M Kennedy 78 L Panghlia 96.

   MCCRACKEN: Medal: G Godwin 67. Stroke Div 1: G Leal J Hayes 72. Div 2: A Golding 72 C Price 76. Ball winners: J Barry D Bennett 72 M Rigney M Hendricks A Chiera B Simunsen G Virag 73 J Gillett 74 S Scholefield 75. Women Div 1: L Croft L Calaby 74 cb. Ball winners: J Tucker 77 S Davidson 78 D Strike 79.

   MCLAREN VALE: Stroke A: A Jarvis 60 L Kotz 63 P Schmerl 66 G Vivian J Jackson P Binney 67. B: T Smith S Daff 66 D Peek 67 D Wait L Seebohm B Crossman K Young D Knowles 68. C: I Darby 63 W Goldsmith 64 K Cook 68 B Richardson 69. Women: H Hunt 67 J Crafter 68.

   MT COMPASS: Stroke A: M Klaveniek 75 D Roser G Whittenbury 76. B: P Chalk 71 M Carr 73 I Jenkins 76. C: S Osmand 74 T Mortimer 79 J D Merritt 81. Women: K Wakelin 73 D Campaign 77.

   MT OSMOND: Stableford A: C Gill 40 B Burrows S Bowd 38 M Hodgson 36 W Engel F Katsarelias A Nairn35 N Separovich 34 D Seret 33 A Staykov E Morrish J Morgan 32. B: E Pocius 39 I Crossing 38 G Sumsion J Tsagouris 36 M Gray 35 A Roach 34 J De Tullio M Mullins 33 D Prill A Kellock D Jones 32. C: B Groves M Welsby 39 W Paku 38 J Girdler G Phillips R Hanna 35 D Dwiyatno 33 B Fudali A Dimasi G Abbott T Hudson N Burford B Hicks 32. Women: J Aykroyd C Aykroyd 36 S Jung 32. Tue Stableford A: I Hockridge 38 C Gill 37 N Ramsey J Newton 36. B: J Allen 35 M Gwilliam 34 A Kellock R Bakhshi 33. C: J Girdler J Yeates 36 S Williams 34. Green Tee: G Judson 43 R Walker 37 T Ielasi 36.

   MT PLEASANT AND DIST: C'ship A: N Pech 78 T Mitchell 84 S Sullivan 85. B: N Thompson 87 P WIghtman N Wilson 90. C: D Watson 95 K Rohde D McQueen 97. Stableford: P Turvey 37 N Wilson G Nicholls T Mitchell 33 S Sullivan D McQueen 32.

   NORTH ADELAIDE: A: P Norman D Carr 69 S Draper K Hoare 70. B: P Screnci P Sahb 69 A Holmes 70 C Fung 72. C: J Proctor 68 J Newton M Dixon M Di Troia 69. Women: Stroke: K Hann C Coleman L Cheong N Tayler 73 S Bywaters 74 I Krewniuch M Kaines S Russell 75.

   NORTH HAVEN: Stroke A: W McLean 63 S Clohessy 67 A Clarke S Pearce R Todd 68 W Box R Kaczmarsky 69 A Dixon 71 J Burns 72. B: G Chisholm 69 H Eckmann 70 D Comlon 71 R Burridge 72. C: B Hefferman 62 R Noble 64 D Brenton S Hocking 65 W Maybury 69 B Whitehorn 71.

   NORTH LAKES: Stroke A: A Kendall cb A Hodge 69. B: D Kenchington 66 A Baker 70. C: S Foster 71 J Mutch 74. Ball winners: B McCall C Swain A Fraser R Gordon 71.

   OAKBANK: Stroke: J Gilliott G Richter 65 R McVey P Bryant N Mansell A Hunter S Schultz 66 R Harris G Papargiris 67 M Shipsides 68.

   OAKS: Stroke: B Astbury H Luna 73 M Kroschel J Ballard 75 F Saponari G Jonnek M McCale L Caporaso 77 S Mann 78 G Altree G Watson 79.

   PENFIELD: Stroke A: G Hewitson 68 J Dickie cb B Ryall 70 W Greenwood G Nethercott J Phillips 72. B: P Dunn 64 G Alderman 67 S Bartsch 68 A Trenbirth R Butterworth I McCudden 71. C: M Watson 67 I Baird cb S Keegan 70 J Unger 72 S Connor 73 C Sims 74.

   REGENCY PARK: Medal: M Muldoon 68. A: M Muldoon 68 A Turnbull 73 C Taylor 77 J Hargreaves 78 A Mitchell 79. B: V Piwen 69 J Conlon 71 M Lediaev L Behrendt 72 J Sneath 73. C: R Hamilton 77 J Weaver 78 P Fitzpatrick 79 A Hamilton 83 C J Renwood 84. D: P Dodd 80 R Driessen C Driessen 81 D Moretti 86 K Wechslinger 87.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford A: P Maddern 39 T Davies 38 D Madigan 36 G Searle 35 A Kimber W Arnold 34 M Craig 33 P Lyall 32 W Hamilton M Hawthorn 31. B: C Ball 37cb A Holsman 37 J Sangster 36 G Tallis  J Crosby R Mills 35 L Cleland E McCole 34 D Lovell J B otten 33. C: M Gregerson 36 cb T Gosse 36 M Lane P Aylward 35 L Madigan 34 J Anderson H Hamilton B Waterhouse 33 R Weber P Harding 32. Railway: M Morrison 13 J Sangster 11 P Lyall 11 D Madigan 11 G Marshall 11 R Barnes 10 C Ball 10 J Easley 10 D Lovell 10 A Lee 10.

   SA POLICE: At Glenelg: Stablford: J White 38 P Schapel 37 D Bates 36 R Brewer P Manns 34.

   SA REBELS: At Adelaide Shores: Fri stableford: D Beesley 38 L Venturini 37 B Dixon cb A Baumanis A Sawtell 32 A Pellegrini 31 J Cunningham cb J Mattner K Edwards N Searle T Godfrey R Bollard 29.

   SA TAXI: At North Adelaide: Wed stableford: B Bollard 36. A: K Edwards 34 D Beesley 33 J Coombes 29. B: A Baumanis 34 I Law B Weir 28 I Bentley 26 P OConnell 25 A Sawtell 24 G Hector 23. C: N Soppitt 28 B Coulter 26 G Neindorf 25 W Bollard P Johns 23 C Muller 22 N Searle 21.

   SALISBURY: Thurs stroke: G Lewis 60 D Stanley 65 B Dunn 69 D Morgan R Connoley 70 T Kew B Reed 71 R Benzie 75 P Kelly 81 G Hughes 83 P Gibson 84 P Campbell 88 P Caddies 90.

   SHELL: Stroke: G McGarrigan F Sampson 75 S Greaves D Farrell 76 P Sahb 77 R Richardson 79 M Johnson 82 C Lotheringen G Chilvers 84.

   SOUTH LAKES: Stableford: M Pitkin 70. A: S Capon E Abdilla. B: M Pitkin 70 C Hayward 71. C: B Beasley B Worby 73. D: B Graham 72 M Bird 73. Ball winners: A Fiebig 71 N Talbot L Wormald G Lindner B Carter J Hall A Mills D Raymond B Oliver 72. Womens: L Capon 71. A: L Wilson 74 C Murrell 75. B: H Taylor 74 M Wark 75. C: L Capon 71 M Roberts. Ball winners: C Hayward J Peters 77 J Halls M Benbow W Abdilla 78 E Harvey C Harrison 79.

   SOUTHERN CROSS: Stroke: J Brzezinski 67. A: M Griffin 69 T Camporeale I Probst 70. B: J Clancey 70 R Hern 74 C Carey 75. C: E Brezezinski 70 S Candeloro 71 J Brezezinski 72. Women: E Francavilla B Clapp 78 N Davey 82.

   TANUNDA PINES: Stroke: B Veevers 68. A: B Veevers 68 F McKinley 73. B: J Tari 70 J Hoffmann 74. C: R Homburg 74 F Contestabile 75. Women: A Evers 75 J MacPhail 76. Ball winners: C Bell M Eaton 74 D Thuen R Nairn G St John D Redpath S Blackwell B Grocott L Dunn B Hage M Tabe 75.

   TEA TREE GULLY: Stroke A: H Cook 68 D Kevic 69 D Salamon 70 D Whitcher T Harris 71 D Clarke N Knape I Purdie D Gordon 72. B: R Parslow 69 R Verhoef P Mebberson S Oster 71 R Scaffidi B Reck G O'Shea T Islip 72 J Clements 73. C: S Hodgson 66 T Perrotta 69 J Tunks 70 L Robins 71 M Hunt 72 C Rodericks S Ormond 73 J Creasey S Goodwin 74.

   THAXTED PARK: Stroke A: J Alejo G Taylor B Ash M Moore 68 S Lohmeyer J Shapter 70 G Jackson 71 P Scott 72 A Hays T Hicks 73. B: G Cathro 67 C Wickstein 69 M Reilly 71 S Nichols B Higham S Smallacombe 72 G Holtham P Benwell 73 R Dopson N Dilliway 74. C: B Mcnamee D Sboro A Brabbins 68 A Wojcik 69 A Hoskin 70 L Lambert A Marsh 71 J Foran M Wickstein 72 N Papworth V Francis 73.

   THE STIRLING: Stroke/medal: A: J Morro 72. B: B Williams 78. C: B Dutton 88. A: R Elkson 64 K Shipway D Hollis J Morro 68 A Mchawala 70. B: B Williams A Morrish 64 B Stevens 68 R Starkey E Baka 69. C: B Dutton 67 D Perry 68 P Cattrall 69 J Hayter 70 T McWalter 72. Women: M Eldridge 68 J Page 71 L Thomas 76. Ball winners: N Busch R Russell B Dutton J Hayter M Morro I Liddell.

   THE VINES OF REYNELLA: Stroke A: S O'Shea 66 T Borchard G Wood J Percey 69 C Peirce R Williamson 69 T Salman 70 M Bruggeman M Love T Nobbs 71 P Redden 72. B: B Dey 68 D King 70 R Francis 71 P Whitford D Knight R Scovell S Lane 72 D Scott S Button B Price K Berrigan 73. C: P Weir 67 G Tanner 68 M Cox 69 D Johnson B Griffith 70 C Hutchins 72 M Mitchell K Keane L Hutchins A Johnston 73 M Johnson 74.

   VALLEY VIEW: Par A: R Coulter G White W Wilson 54 A Jila 55 N Zollo 56 J Sturt G Secker S Tanton 57 D Ahier 60 D Kohlhagen 61 B Fenwick 65. B: E Barlow 51 J Moore 54 P Cartwright 55 D Hann E Santhanam 57 L Kneebone 58 D Hantke P Bennett 59 A Nemeth 60 T Garlick 63. C: K Whitby M Gow 55 T Fitzsimmons 56 A Gitau M Choi 58 Randall Ahier 62 M Cooper 63 J McGrath 67.

   VICTOR HARBOR: Stroke/medal: A: K Taylor 70 T Tillson cb P Jenkins cb 71. B: K Barnes 70 A Burnside cb B Tillson 71. C: A Johnson 68 P Stokoe 69 N Woodroofe 71. Ball winners: K Ruge cb L Drummond 71 B Watkins cb M Rice 72 G Jones K Paterson A Tapp J Tucker W Walsh 73. Women Stableford: A: S Bastian 36 B Goldfinch 35. B: D Wood 38 C Johnson 36. Ball winners: M John 33 B Parker cb P Woodward cb E Harrison 32 L Hodgson cb D Pratt cb C McEcahern cb K Walker 31 O Shanko cb 30.

   WATERSIDE: Stroke: A: B Hughes 66 M Higgins 69 M Palmieri 73 C Mathew B Wallace 78 R Lorimer 79 P Jones 81. B: A Smith 72 R McCard B Sanders 73 I Sutton S Sinkinson 75 C Barker 78 G Laing 80. C: C Allan 67 D Guscott L Brain 70 G Barker 72 J Mason P White 78 R Rogers 86. D: D Lorimer 73 P Melbourne 74 T Allen 79 P Laing 80 P Jarrett 81 K Allen 85 J Laing 86 I Jarrett 90.

   WATERSIDE: Stroke A: B Hughes 66 M Higgins 69 M Palmieri 73 C Mathew B Wallace 78 R Lorimer 79 P Jones 81. B: A Smith 72 R McCard B Sanders 73 I Sutton S Sinkinson 75 C Barker 78 G Laing 80. C: C Allan 67 D Guscott L Brain 70 G Barker 72 J Mason P White 78 R Rogers 86. D: D Lorimer 73 P Melbourne 74 T Allen 79 P Laing 80 P Jarrett 81 K Allen 85 J Laing 86 I Jarrett 90.

   WESTWARD HO: Stroke: Patawalonga Course: P Marnerou 65 AG Wiles 69 WG Davies 70 D Bayly 71. B: G Peak 68 D Miller 70 M Wilhelm 71. C: P Herraman 67 C Thompson 70 N Sutton 71. Women: B Clapp 71 B Beesley 82.

   WILLUNGA: Par A: L North R Sternberg 66 M Sutton 67 P Standfield 68 A Skinner S Williams D Murphy 70 C Bickley 72. B: B Irving 68 M McLeod 69 M Atkinson 72 I Tuck 73 A Doyle 74. C: M Minns S Anderson-Ives 68 N Wallis L Sylva 71 J Steyn R Mears K James J Riggs 72 R Palacky 73. D: S De Leeuw 68 D Davies 69 S Rapson 70 E McPherson M McPherson 71 M Mackay 73. Women: C Williamson 72 E Kairl 77 M Schumann 78.

   WIRRINA COVE: Stroke/medal: A: K Daglish 83. B: B Livingston 89. C: R Bennett 97. Women: J Pearson 76. Div 1: G Costello 70 G Wilson cb K Daglish 72 P O'Sullivan 75. Div 2: B Livingston 68 R Bennett 70 R Pearson cb J Millar 72. Women: J Pearson cb D Cook 76 G Jones 79 T O'Sullivan 81.

   YANKALILLA: A: B Simons 63 L Roeger 63 J Long 66. B: G Martin 66 D Madden 68 B Rowrey 69 J Stringer 69. C: Danger 65 G Paterson 65 B Long 66. Pennant: Green 3-1/2 d Gold 0-1/2, Black 3 d Red 1.

 

 

SOUTH EAST

   BORDERTOWN: Stroke A: M Miels 69 B Ballinger 75. B: L Hutcheson W Henderson 70.

   KEITH: Stableford: A: R Rowsell 40 T Tobin 38 B Sherriff 34. B: B Dicker 38 J Gelten 35 S Gurr 34. C: G Sellars D Dunsford 31 D Cook 28.

   LAKE ALBERT: Medal Qlfy: M McArdle 69. Stroke A: B Mitchell 72. B: T Rasheed 74. C: L Vernees 74.

   MILLICENT: Women Stroke/Medal: A: L Watson 73 K Sporer cb M Winser 74. B: M Sunderland 72 J McKenzie 75 G Skeer 77.  C: S Ireland 75 M Smith 79 H Ferguson 84. 9 Hole: M Sunderland 35-1/2.

   TAILEM BEND: Stroke: N Mountstephens 65 F Arthur M Parker 68 G Leighton 69. Wed Women: P Morawski 73 L Jaensch 74 M Curnow 77 D McEntee 78. Tues Stableford: R Morris 39 C Jones 38 R Morawski 37 M Jaensch 35.